Přehled technik

Technik pro tvorbu vitráží je několik a každá se využívá pro jiné účely. Mezi základní techniky patří například Tiffany technika, Fusing – spékání skla a další. Nabízíme širokou škálu barevného i bezbarvého skla různých typů, tlouštěk a izolačních vlastností. Vitráže z naší dílny jsou jedinečné originály vytvářené pravým řemeslným postupem.

Tiffany technika

Tiffany technika  Tiffany technika  tiffany3

Jedná se o klasickou techniku výroby vitráží, jejíž princip spočívá ve spojování přesně vyřezaných dílů skla, jednotlivé části se pak olepují měděnou páskou a pájí pomocí cínu. Lze použít čirá i opálová skla nejrůznějších barev a povrchů. Tato technika se dá použít i v kombinaci s jinými (fusing, vsazení fazet, vitraj-kombinace vitráže a malby, broušení).

Vitráže vyrobené Tiffany technikou lze použít jako výplň kuchyňských dvířek, výplň vnitřních dveří, dělící příčky, nástěnné vitráže, dekorace, hodiny, lampy, výplně zábradlí, výplň vstupních dveří, kdy je vitráž osazena do izolačního dvojskla. Tímto postupem vyrábíme i originální šperky.

Fusing – spékané sklo

Fusing - Spékané sklo  Fusing - Spékané sklo  Fusing - Spékané sklo

Fusing je mladá technika, kdy je sklo vyřezáno do potřebného tvaru a následně spečeno ve speciální peci. Po spečení lze sklo dále zpracovat např. Tiffany technikou, či ponechat spečení jako koncový vzhled. Lze použít speciální čirá i opálová skla nejrůznějších barev.

Vitráže vyrobené technikou Fusing lze použít jako výplň kuchyňských dvířek, výplň vnitřních dveří, dělící příčky, nástěnné vitráže, dekorace, hodiny, lampy, výplně zábradlí, výplň vstupních dveří, kdy je vitráž osazena do izolačního dvojskla a prostorové objekty. Spékané sklo využíváme i k výrobě šperků, mezi speciální výrobky patří šperky vyrobené použitím Dichro skla (metalické odlesky).

Vitráž v olovu

Vitráž v olovu  Vitráž v olovu

Jedná se o základní techniku výroby vitráží. V dnešní době se používá spíše do historických objektů, kde není technika Tiffany vyžadována. Skleněné díly se osazují do olověných profilů, tím pádem je tato technika velmi náročná na přesnost a oproti technice Tiffany je vitráž v olovu křehčí. Tato technika je vhodná i pro vitraj (kombinace vitráže a malby).

Historizující sklo

Historizující sklo  Historizující sklo  Historizující sklo

Historizujícící sklo je tabulové sklo upravené tak, aby nemělo dokonale rovný povrch a mělo i různé povrchové vady typické pro skla vyráběná staršími technikami. Používá se pro historické objekty u kterých je použití moderních skel nevhodné, dá se použít také do historického nábytku či do historických hodin, kde by byl odraz moderního tabulového skla nevhodný kvůli jeho odrazovosti.

Reference:

  • Zámek Vizovice – jednoduché zasklení oken
  • Hrad Malenovice – součást vitráží do olova
  • Kaple Zlín – Štípa

Skla byla pro výše uvedené reference schválena pracovištěm NPÚ v Kroměříži.

Ostatní techniky

Hlavní techniky, které byly popsány výše, mohou být často v kombinaci s technikami doplňkovými.

Vitraj – malba na sklo – jedná se o malbu profesionálními barvami na sklo, které jsou na skle spečené a stálé. Vitrají se dá doplnit jakákoliv technika.

Sítotisk  – je to speciální technika přenosu obrazu na sklo. Vámi zvolený obrázek jsme schopni zvěčnit ve skleněné podobě (v jedné až třech barvách).  Pro sítotisk je potřeba použít zjednodušené obrázky, vše je konzultováno s klientem. Výsledný produkt je vyroben pouze ze skla.

Gravírování – V naší dílně gravírujeme do skla nápisy a jednoduché motivy ručně za pomoci jemné vrtačky.